26 září, 2023

Světová házená 2023

3 min read

Francouzi se ve středu v polském Gdaňsku utkají s Němci ve čtvrtfinále mistrovství světa v házené.

Na mistrovství světa v házené 2023 začíná vážná věc. Hráči francouzského týmu, kteří mají od začátku soutěže perfektní bilanci, se ve středu 25. ledna v polském Gdaňsku utkají ve čtvrtfinále s Německem. Příležitost pro franceinfo: sport dát klíč k tomuto střetnutí, mezi Blues a Němci.

Nový začátek pro Francii
Je dobré, že máme spoustu lidí, kteří tam budou,“ řekl. „Máme spoustu lidí, kteří tam budou, a máme spoustu lidí, kteří tam budou,“ řekl. Díky dni odpočinku navíc mají hráči Guillauma Gilleho před svými německými protějšky čerstvou výhodu.

„Může to něco změnit? Uvidíme. Kdyby existoval recept, jak vyhrát čtvrtfinále, protože máme o den více odpočinku než soupeř, mohl bych ho použít. To není ten případ,“ řekl francouzský trenér s vědomím, že nebude muset šetřit síly. Zdá se však, že psychologickou výhodu mají olympijští vítězové, kteří vyhráli šest z posledních šesti zápasů a v pátek si zahrají semifinále s vítězem zápasu Švédsko – Egypt.

Mládí Juriho Knorra proti zkušenostem Kentina Mahého
Ačkoli má méně zkušený kádr než Les Bleus, islandský Alfred Gislason, který je na německé lavičce od února 2020, se bude moci spolehnout na svého samorosta Juriho Knorra. Dvaadvacetiletý středopolař z Rhein-Neckar Löwen je jednoduše nejlepším německým střelcem (37 gólů, 64% úspěšnost) a nejlepším nahrávačem (37 asistencí) na tomto mistrovství světa. „Zbraň číslo 1“, jak ho popsal francouzský kapitán Luka Karabatič ve sloupcích L’Équipe, pochválil také jistý Kentin Mahé.

„Jsem rád za Německo, že v Jurim Knorrovi našlo tvůrce hry, kterého už léta nemělo. Jsem rád za Německo, že v Jurim Knorrovi našlo tvůrce hry, kterého už léta nemělo,“ řekl. Musíme jim ukázat, že naše obrana je tvrdší a lepší než ta, kterou měli Němci doposud, a zastavit je v jejich počínání,“ vysvětlil nejlepší střelec Francie (26 gólů, 67 %), který v Německu vyrostl a jehož manželka je Němka. Další souboj se odehraje v brance mezi Vincentem Gerardem, který je od začátku mistrovství světa bezchybný (56 zákroků, 34 %), a Andreasem Wolffem, který je stejně spolehlivý (58 zákroků, 34,1 %).

Živá rivalita mezi oběma národy
Od roku 1991 Francie v 53 zápasech proti Německu 27krát vyhrála (51 %), sedmkrát remizovala (13 %) a 19krát prohrála (36 %). Pozitivní bilance, která byla v posledních soutěžích prodloužena, ať už v zápase o třetí místo na Světovém poháru 2019 (26-25) nebo v semifinále olympijských her 2016 (29-28). I přes tato nedávná vítězství zůstává jizva po semifinálové porážce na mistrovství světa 2007 (32:31 a.e.) čerstvá. V Kolíně nad Rýnem rozhodčí nespravedlivě neuznal vyrovnávací gól Michaëla Guigoua v prodloužení, čímž Les Bleus připravil o penaltový rozstřel.

Byl to velmi dobrý zápas,“ řekl Guillaume Gille, který se zúčastnil turnaje v roce 2007, „ale nebude to snadné. „Nebude to snadné, Německo má spoustu hráčů, kteří mají o něco méně mezinárodních zkušeností, ale přinášejí do své hry hodně rychlosti a svěžesti. Guillaume Gille v té době hrál v Německu (Hamburk), stejně jako Thierry Omeyer, Nikola Karabatič (Kiel) a Daniel Narcisse (Gummersbach). Od posledního německého titulu mistra světa se jejich šampionát postupně zmenšoval, zejména ve prospěch Francie. Nejnovější důkaz skutečného antagonismu mezi oběma sousedními zeměmi.