26 září, 2023

Bolsonaro s návratem do Brazílie nespěchá, v USA žádá o šestiměsíční turistické vízum

2 min read

Jeho právník: „Chtěl by si odpočinout, vyčistit si hlavu a užít si turistiku. Před čtrnácti dny několik poslanců Dem vyzvalo Bidena, aby zrušil diplomatické vízum, na jehož základě vstoupil do USA.

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro požádal o šestiměsíční vízum pro pobyt v USA.

List Financial Times, který o tom informoval jako první, píše, že se jedná o turistické vízum. USA obdržely žádost v pátek, upozornil právník Felipe Alexandre a dodal, že Bolsonaro zůstane v zemi, dokud nedostane odpověď. „Rád by si dal pauzu, vyčistil si hlavu a několik měsíců si užíval turistického pobytu ve Spojených státech, než se rozhodne, jaký bude jeho další krok,“ uvedl právník.

Žádost přichází zhruba dva týdny poté, co desítky amerických demokratických poslanců vyzvaly Bidenovu administrativu, aby mu zrušila diplomatické vízum, které používal ke vstupu do země – po nástupu jeho nástupce Luly da Silvy do úřadu již neplatí -, nebo jakékoli jiné povolení, které mu umožňuje pobyt v USA.

Bolsonaro, který koncem prosince přijel na Floridu a na Nový rok se nezúčastnil slavnostní přísahy Luly, nebyl v Brazílii, když 8. ledna tisíce jeho příznivců vtrhly do paláců moci v Brasílii. Bývalá hlava státu proto žádá o prodloužení svého pobytu v USA, zatímco doma pokračuje vyšetřování útoku na brazilské instituce, v nichž Lula podle svých slov viděl hlavního „morálního inspirátora“. Nová vláda nařídila vyšetřování Bolsonara a zatkla jeho posledního ministra spravedlnosti Andersona Torrese.

More Stories