26 září, 2023

Skotský herec Alan Cumming vrací královskou medaili, aby odsoudil „toxicitu britského impéria“.

2 min read

Britský herec, který hrál ve filmech GoldenEye a X-Men 2, v pátek oznámil, že se vzdal ceny, kterou obdržel v roce 2009. Tento akt je součástí širší reflexe koloniální minulosti Spojeného království.

Britský komik Alan Cummings, rodák ze Skotska, v pátek 27. ledna 2023 na sociálních sítích oznámil, že vrátil cenu, kterou dostal v roce 2009, a odsoudil zejména „toxicitu britského impéria“. Tento postoj herce (Zlaté oko, X-Men 2…) přidává další kamínek do rozsáhlé reflexe koloniální minulosti britského impéria a jeho přešlapů, která zasahuje do mnoha oblastí.

Vyznamenán jako herec a aktivista za LGBT.
V pátečním příspěvku na Instagramu Alan Cumming připomněl, že mu byl udělen titul Důstojník Řádu britského impéria za jeho hereckou práci a také za jeho boj za práva LGBT lidí ve Spojených státech, kde většinu času žije a kde trvalo až do roku 2015, než byly v celé zemi legalizovány sňatky homosexuálů.

Ale „smrt královny“ Alžběty II. v září a „diskuse o roli monarchie a zejména o tom, jak britské impérium využívalo domorodé obyvatele (a jejich smrt) po celém světě, mi opravdu otevřely oči,“ napsal herec. „Časy a zákony v USA se změnily“ a výhody, které jeho ocenění „přineslo věci LGBTQ+ v roce 2009“, jsou nyní „méně silné než mé obavy, že budu spojován s toxicitou impéria“, zdůraznil. Uvedl, že cenu vrátil, vysvětlil své důvody a zopakoval, že je za její udělení „velmi vděčný“, a popřál si k 58. narozeninám.

Cenu vrátil také velšský herec Michael Sheen a před ním Lennon v roce 1969.
Na konci roku 2020 velšský herec Michael Sheen (známý z filmu Královna, seriálu Marnotratný syn…) prozradil, že se v roce 2017 rozhodl vzdát královského vyznamenání (článek v angličtině). Protestoval proti udělení titulu prince z Walesu následníkovi britské koruny.

Podobně se rozhodly i další britské osobnosti, například John Lennon, který v roce 1969 vrátil svůj Řád britského impéria na protest proti britské účasti v nigerijské občanské válce a podpoře Američanů ve válce ve Vietnamu. Později David Bowie dvakrát odmítl panovnické pocty.