26 září, 2023

Haute couture jaro-léto 2023: óda na Brazílii od Stéphana Rollanda, tvůrce sochařského půvabu

6 min read

V červenci 2007 návrhář představil svou první kolekci haute couture pod svým jménem. V lednu 2023 oslaví více než 15 let sochařského půvabu. Rozhovor se Stéphanem Rollandem.

Stéphane Rolland představil svou kolekci Saudade Meu Amor pro jaro a léto 2023 v Théâtre National de Chaillot 24. ledna, druhý den pařížského týdne haute couture pro jaro a léto 2023. Jako předehra k 29 kreacím, které se prošly po molu, posloužilo krátké video s východem slunce nad zálivem v Riu a několik hudebních tónů, které navodily atmosféru.

Bílé šaty, dlouhé i krátké, jsou poctou brazilské architektuře v duchu Oscara Niemeyera, jiné jsou vyšívané 3D vyřezávanými nebo lakovanými symboly, zatímco barevné kameny, obří ebenové manžety a prsteny narušují čistotu modelů. Opulentní jsou také velmi barokní zlaté a stříbrné látky. Nevěsta připomíná madonu, její šaty jsou pokryté zlatými listy a zdobené soškami „Marajoara“.

Couture, divadlo, kino
Po studiu na Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture v Paříži ho Balenciaga ve svých 21 letech jmenoval uměleckým ředitelem pánské konfekce. Ve 24 letech začal pracovat pod licencí Balmain. Ve 30 letech nastoupil k Jeanu-Louisi Scherrerovi a stal se nejmladším francouzským krejčím na Avenue Montaigne. Zároveň tvořil pro divadlo: v letech 2006 a 2007 byl nominován na cenu Molières za hru „Amadeus“. Je vášnivým milovníkem kinematografie a pět let byl oficiálním partnerem filmového festivalu v Cannes.

Ve svých 40 letech založil Stéphane Rolland vlastní módní dům a v roce 2007 představil svou první kolekci haute couture ve svých salonech na adrese 10, avenue George V. O rok později byl přijat do kruhu haute couture domů. Důvěřují mu mezinárodní hvězdy – Beyoncé, Lady Gaga, Rihanna, Rita Ora, Kim Kardashian – nebo manželky hlav států, jako je jordánská královna Rania.

V rozhovoru, který poskytl několik dní před přehlídkou na jaro a léto 2023, se Stéphane Rolland bez nostalgie ohlíží za cestou, kterou jeho dům ušel, za vznikem kolekce na jaro a léto 2023 a odhaluje své plány do budoucna.

Jak jste viděla budoucnost, když jste v roce 2007 uvedla na trh první kolekci pod svým jménem?

Stéphane Rolland: Právě jsem skončil deset let v čele Jeana-Louise Scherrera a nesmírně jsem toužil získat zpět svou nezávislost, vyjadřovat se sám, bez tíhy osobnosti a jména za zády. Mám velký respekt ke svým vrstevníkům a snažil jsem se zapadnout do světa Jean-Louis Scherrer, ale když navrhujete pro jinou značku, nejste úplně sám sebou a to mi chybělo. Byl jsem připraven změnit svůj obraz, přebudovat svůj vesmír, abych byl v souladu sám se sebou.

Musela jsem si projít prospěšnou fází rekonstrukce, kdy jsem začala s haute couture, pak jsem chtěla vyvinout ready-to-wear a nakonec uvést na trh parfém. Některé projekty byly pozastaveny, jiné byly pozitivní. Dnes, o 15 let později, je ready-to-wear na cestě, existují kabelky, studují se parfémy a haute couture se daří božsky dobře… a my jsme překonali krizi a vniknutí viru.

Splnily tyto roky vaše očekávání?

Byly to těžké chvíle: když se chcete osamostatnit a mít vlastní dům, musíte za to zaplatit stresem a zodpovědností. Je to jako být otcem velké rodiny: všechny děti jsou důležité. Musíte chránit svůj tým i rodinu a sami sebe odsunout do pozadí. Nemám za sebou žádnou skupinu, téměř vše si financuji sám, i když na začátku jsem měl parťáka námořníka – který je stále součástí dobrodružství. Někdy je to těžké: musíte pracovat mnohem usilovněji, musíte být pozorní, stále ve střehu. Financování kolekcí, módních přehlídek a projektů je velmi zodpovědné, zvláště když vidíte dnešní globální ekonomické otřesy.

Dochází k určitému zlomu, nastává nová éra, procházíme milníkem, je to docela překvapivé a zajímavé, ale není to bez trhlin, bez utrpení. Když jsem založil svou společnost, procházeli jsme ekonomickou krizí a lidé mi říkali, že jste se úplně zbláznili, že nás čeká recese. Odpověděla jsem: „Tvořím haute couture a oslovuji největší světová jmění. Objednávky začaly opravdu neuvěřitelným způsobem, pak přišly poklesy, pak se to zase zvedlo. Dnes máme spoustu zakázek a dělníci a řemeslníci z toho žijí.

Jak ovlivnila krize Covid vaši práci?

Můj způsob práce se nezměnil, nikdy jsem se nezměnil. Na druhou stranu je zoufalé sledovat, jak moc se změnila mentalita. Trochu mě děsí některé reakce lidí, kteří už nechtějí pracovat. Když jsem pracovala u Balenciagy, bylo nám jedno, jestli odcházíme v deset večer, hlavně že je radost ze života. Tuto práci jsme dělali s vášní a neuvěřitelným nadšením učit se, jak postupovat. V tomto ohledu už nejsem v souladu se společností, zvláště když člověk cestuje a uvědomí si, že tady ve Francii je privilegovaný.

A vaši zákazníci, mají jiná přání?

Vědí, že se vše zdražilo a že dnes za své šaty zaplatí o něco více než včera. Skuteční zákazníci haute couture nakupují i nadále, protože je to součást jejich kultury, ale existuje i klientela, která je bohatší a která nakupuje z donucení. Na druhou stranu nakupují lépe: ubývá extravagantní stránky, chtějí elegantní, krásné, kvalitní šaty, které je předvedou. Bylo období, kdy čím šílenější, tím lepší! Máme velmi náročnou klientelu, a to i z intelektuálního hlediska, která k nám přichází a hledá podpis spojený s uměním, se sochařstvím. Kupují si skutečný umělecký výraz nad rámec oděvu a hledají určitý druh jedinečnosti, zvláštní jazyk.

Od roku 2020 nabízíte také kapsle ready-to-wear složené z nadčasových kousků – kalhotových kostýmů, tunik nebo dlouhých asymetrických šatů – vyrobených ve Francii.

Navázali jsme partnerství s Paule Ka. Jsme sousedé, je to sídlo vedle našeho a spustili jsme kapsli, která fungovala. Dnes se zaměřuji na kožené zboží a rozhodně chci studovat vývoj parfému. Vždycky jsem to chtěla udělat: jsem blázen do vůní, ráda objevuji nové vůně, mám přes 300 lahviček. Je to dvouletý cíl.

Ve svých kolekcích používáte jednoduché barvy bez potisků. Jaká je vaše DNA z hlediska střihů, tvarů a materiálů?

Společným jmenovatelem je vždy studium objemů a pohybu. Když mluvím o architektuře, fascinují mě díla Oscara Niemeyera a Zahy Hadid. V mém vesmíru straší jakýsi duch: Brancusi, Kandisky nebo malíři, hudebníci. Je zde snaha o minimalistickou a rafinovanou strukturu s hledáním silné linie. A tato silná linie je volnost pohybu, která dává hodně letu. To do značné míry souvisí s kaligrafií: když se podíváte na čínskou nebo arabskou kaligrafii, zjistíte, že tah štětcem je velmi mistrovský, aby se dosáhlo síly a charakteru provedení. Když kreslím, je to trochu stejné: v mé linii musí být síla, energie, dynamika, volnost, která dodá šatům zajímavý pohyb a život.