26 září, 2023

Společnost SAP po poklesu zisku ruší tisíce pracovních míst

3 min read

Zisky společnosti SAP se snížily. Nyní společnost snižuje náklady a ruší 3 000 pracovních míst. Prodána by mohla být i dceřiná společnost Qualtrics.

Odchod z Ruska a vyšší výdaje na výzkum a vývoj způsobily v loňském roce pokles zisku společnosti SAP. Největší evropská softwarová společnost proto ve čtvrtek oznámila, že zruší až 3 000 pracovních míst. V Německu se to týká 200 zaměstnanců. Společnost SAP se chce po propouštění soustředit na růst ve svém tradičním oboru, kterým je software pro plánování podnikových zdrojů (ERP).

To odpovídá přibližně 2,5 procenta zaměstnanců a je součástí soustředění na hlavní činnost, uvedl šéf společnosti Christian Klein. Uvedl také, že SAP zvažuje prodej svého většinového podílu ve společnosti Qualtrics, která se zabývá analýzou dat.

Po očištění o měnové vlivy klesl provozní zisk v roce 2022 o sedm procent na 8,03 miliardy eur, dodal SAP. Čistý zisk se dokonce propadl o 39 % na 4,08 eura na akcii. Další zátěží byl slabší finanční výsledek divize rizikového kapitálu Sapphire Ventures.

Očekává se pokračování růstu
Na druhou stranu slibný cloudový byznys pokračoval v silném růstu. Zde se tržby po očištění o měnové vlivy v roce 2022 zvýšily o 24 % na 12,556 miliardy eur. Tržby skupiny se zvýšily o pět procent na 30,871 miliardy eur. Ve čtvrtém čtvrtletí činil nárůst těchto klíčových ukazatelů 22 % na 3,392 miliardy eur a jedno procento na 8,436 miliardy eur. Provozní zisk se na konci roku zvýšil o dvě procenta na 2,581 miliardy eur poté, co v předchozím čtvrtletí klesl o osm procent.

„Jsme přesvědčeni, že na prahu roku 2023 splníme svůj slib zrychleného růstu tržeb a dvouciferného růstu provozního zisku,“ řekl Klein. Pro letošní rok předpokládá nárůst příjmů z cloudových služeb o 22 až 25 % při konstantní měně na 15,3 až 15,7 miliardy eur. U provozního zisku se očekává nárůst o deset až 13 procent na 8,8 až 9,1 miliardy eur. Podíl prodeje, který lze lépe plánovat, se zvýší na 83 procent. Za poslední rok se zvýšil o čtyři procentní body na 79 procent.

Proces v rané fázi
Obchodní údaje za uplynulý rok byly z větší části v souladu s očekáváním, uvedl jeden z obchodníků na burze. Mouchou na kráse však byl poněkud slabší než očekávaný růst divize cloudových služeb. Výhled byl také poněkud neuspokojivý. Akcie SAP se v předobchodní fázi obchodování příliš nezměnily.

Společnost SAP rovněž oznámila, že zvažuje prodej svého podílu ve společnosti Qualtrics. Společnost se sídlem ve Walldorfu koupila firmu pro analýzu dat v roce 2018 za osm miliard dolarů a v roce 2021 ji uvedla na burzu. Cílem je prodat celý podíl, který v současnosti činí asi 71 procent, uvedl finanční ředitel Luka Mucic. Tento proces je však stále ve velmi rané fázi.

More Stories