Havířovská rodačka proslavuje své město. Pro originální tetování k ní jezdí lidé z celé Evropy

Dlouhé roky byli potetovaní lidé vnímáni jako kriminálníci či drogově závislí. Realita je nyní ale úplně jiná! Tetování nabývá stále větší popularitě a lidé k němu začínají přistupovat novým způsobem. V České Republice existuje několik desítek tatérů, kteří tetují originálním způsobem a jejich tvorba se dá přirovnat k uměleckému dílu. Právě takového tatéra nebo spíše tatérku má i Havířov.

ZDROJ: Instagram / princesslilijana
REKLAMA
REKLAMA:

Romana Hrdličková alias Lilith Urbanczyková tetuje své vlastní návrhy originálním grafickým způsobem, který mnohdy připomíná akvarelové kresby z pohádek. Díky tomu se za ní do Havířova vydávají na tetování lidé z celé ČR, ale mnoho klientů má i z Evropy.

Tatérka Lilith byla velmi vstřícná a redakci Havířov ŽIJE poskytla s nadšením přátelský rozhovor.

Lilith tvá tatérská tvorba je velmi unikátní. Ve tvém portfoliu lidé najdou převážně veselé tetování s unikátní tématikou. Velká spousta tatérů preferuje spíše tradiční realistické práce podle fotky nebo neautorské obrázky z internetu. To v tvém portfoliu stěží najdeme. Povíš nám tedy něco více o tom, co vlastně tetuješ?

Moc ráda, ale prvně vám řeknu co hlavně netetuju. Netetuju temné věci, jako jsou lebky, smrtky a podobnou tématiku. Lidé si často neuvědomují, že každá kresba i tetování má svůj hluboký význam, který svého majitele ovlivňuje. A právě temná tématika může být svému nositeli spíše na škodu. Dle mě by si nikdo neměl vědomě přivolávat škaredé a temné věci. A speciálně v případě, když se jedná o celoživotní záležitost, jakou je právě tetování. Život má být o lásce, radosti a smíchu. Právě proto u mě najdete hlavně veselou tvorbu plnou zvířátek, humoru a nadsázky. Poslední dobou jsem se sice odklonila od klasického barevného akvarelu, to však nijak neubírá na pozitivním sdělení, které se snažím do tetování vnést.

Z toho, co mi říkáš mám pocit, že do tatérství vnášíš určitou osvětu. Je to tak?

(Smích) Jestli zrovna přináším osvětu, to nevím… (Smích) Ale miluju zvířátka, barvy a humor. Dle mě by i tetování mělo být vtipné a radostné, protože pak může dělat svému nositeli radost od rána do večera. A to je přesně to, co si přeju! Aby měli lidé ze života radost.

Co tě nejvíce baví tetovat?

Hrozně moc mě baví tetovat humor. Chci tetovat věci, nad kterými se člověk zasměje. Nejvíce mě baví, když vytetuju takový vtip, že se lidé podivují, kdo si může něco takového nechat vytetovat. (Smích…) Podle mě to ale přesně o tom je! Klasické “cool a trendy” motivy už nikoho nepřekvapí. Přijde mi, že lidé stále více vyhledávají tu unikátnost a veselost.

Takže tví klienti jsou většinou lidé, kteří milují humor?

Většinou ano. Většinou si přitáhnu do života právě takové lidi. Až mě překvapuje kolik lidí má radost, že ten jejich námět na tetování namaluju nějak vtipně nebo do něj vymyslím nějakou blbinu.

Tetuješ převážně lidi z Havířova? Nebo i odjinud?

Odkudkoliv. Teď jsem tady měla klučinu z Brna, ale jezdí za mnou lidé třeba i z Prahy. Ze zahraničí mám například klienty z Islandsého Rekjaviku a Londýna. Teď se ke mě objednal pán z Brusselu.

Jak se o tobě dozví lidé z jiných měst a zemí?

To nevím.. (Smích) Nejspíš asi přes internet. Přes Instagram a Facebook asi nejvíc. Já reklamu nemám moc ráda, nerada lidem něco cpu. Ale vím, že se musím nějak prezentovat a sociální sítě mi jsou asi nejpříjemnější, i když mě to moc nebaví. Taky hodně chodí lidé na doporučení. Lidé si to mezi sebou prostě řeknou.

Takže potenciální klient si tě najde někde na internetu nebo na základě doporučení a pak udělá co? Jak se k tobě může objednat?

Tak většinou mi pak napíše, jestli by se ke mě mohl objednat. Ideální stav je, když mi rovnou napíše o jaké tetování má zájem, jaký motiv by si přál, jakou barevnost chce, kam na tělo chce tetování umístit a jakou velikost si představuje. Následně jeho návrh společně probereme. Snažím se do jeho návrhu vložit i své vlastní nápady na vylepšení.

Jak dlouho pak po klientově zájmu o tetování trvá, než dojde k samotné realizaci?

No… Já jsem hlavně hrozná na odepisování (smích). Protože v první řadě kreslím a tetuju a starám se o lidi, kteří jsou už objednaní a jsou mými stálými zákazníky. Takže mi celkem dlouho trvá, než jim na poptávku odpovím. Ale vždycky odpovím! (smích). No a potom, když je vše v pořádku a na motivu tetování se domluvíme, tak jim navrhnu nejbližší možný termín. Tam jsou prodlevy různé, záleží třeba i na ročním období. Přes léto je to volnější a mám zabrané termíny na tři měsíce dopředu. V zimě je to náročnější a objednávám třeba až za půl roku a déle.

Samotný proces tetování pak probíhá jak?

Já jsem si vědoma toho, že mnoho lidí má strach z bolesti a jsou často nervózní. Hlavně když jdou na tetování poprvé. Proto se snažím je během celého procesu rozveselovat, a tak jim třeba ráda zpívám a někdy i tancuju (smích). Jsem prostě hodně veselý člověk, a tak pokud se mi zrovna nestane nějaká tragédie, tak dávám maximum i do toho, aby se u mě cítili dobře a měli z celé návštěvy u mě radost. Nemám ráda když se spěchá, takže si na den objednávám maximálně dva klienty, abych měla čas si s nimi i povídat a udělat jim hezký den.

Přijde mi, že to všechno, co děláš a tetuješ je určitý druh umění. Můžu o tobě napsat, že jsi umělec?

(Smích) To ne, to o sobě určitě nemůžu tvrdit! Tak namyšlená být určitě nemůžu! Ale víš co? Napsat to můžeš. (Smích)

Autor: Jan Pánik

REKLAMA

NAPSAT KOMENTÁŘ

Vložte komentář
Vložte zde vaše jméno