Holandsko v květech aneb kde se inspiroval Havířov

Další ročník Havířova v květech odstartuje už za měsíc. Květinový průvod ale není tradicí pouze v našem městě. Pojďme se podívat jak vypadá takové květinové korzo v zemi tulipánů. 

Bloemencorso Bollenstreek 2016
Bloemencorso Bollenstreek 2016. Foto: www.bloemencorso-bollenstreek.nl
REKLAMA
REKLAMA:

Průvod alegorických vozů s květinovou výzdobou projel Havířovem poprvé v září roku 1973. Podobné slavnosti začaly však vznikat už mnohem dříve. K jejich počátkům je nutné vrátit se až do 40. let 20. století, kdy se v Holandsku konalo velké množství přehlídek a slavností. V roce 1947 se chtěl pěstitel hyacintů Willem Warmenhoven pochlubit svojí úrodou, a proto květinami ozdobil valník. Nazdobeným vozem projel ulicemi města a natolik nadchl místní obyvatele a starosty okolních obcí, že se zrodila tradice květinových korz.

Když se řekne Holandsko, mnoho z vás si kromě dřeváků, větrných mlýnů a coffee shopů jistě vybaví tulipány. Tato země Beneluxu je totiž jeden z největších pěstitelů květin na světě. Na mnoha místech v zemi se proto konají oblíbené květinové průvody. Ty však nejsou jen holandskou specialitou. Konají se také v sousední Belgii, Velké Británii, Francii, Španělsku či Spojených státech. Ty nejvýznamnější se ale konají právě v Nizozemí.

Květinové korzo Bollenstreek 

Nejznámější průvod květin je “Bloemencorso Bollenstreek”, vede z Noordwijku do Haarlemu a patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím Holandska. Trasa průvodu měří zhruba čtyřicet kilometrů a většinou se koná ve druhé polovině dubna. Průvod se vydá na cestu z města Noordwijk přibližně v půl desáté dopoledne. Urazit čtyřicet kilometrů dlouhou trasu trvá téměř dvanáct hodin. Do svého cíle v Haarlemu tak dorazí okolo deváté hodiny večerní. Po celou dobu jej doprovázejí mažoretky a živá hudba mnoha hudebních žánrů. Po skončení akce jsou květinové vozy k vidění v sobotu večer a po celou neděli v Haarlemu.

REKLAMA

NAPSAT KOMENTÁŘ

Vložte komentář
Vložte zde vaše jméno