Kam v sobotu? Máme pro vás tipy na akce v okolí Havířova

Počasí hlásí na sobotu slunečno a až 23 stupňů a proto vám přinášíme tipy na některé akce konané v sobotu 5. května v okolí Havířova. Vydejte se třeba do sousední Karviné, kde bude pro veřejnost zpřístupněna věž kostela Povýšení sv. Kříže, který patří k nejstarším památkám na Karvinsku a Těšínsku.

Věž kostela Povýšení sv. Kříže v Karviné-Fryštátu
Věž kostela Povýšení sv. Kříže v Karviné-Fryštátu

OTEVŘENÉ BUNKRY V CHOTĚBUZI

Klub vojenské historie zve všechny na prohlídku tří objektů lehkého opevnění. Členové klubu mají pro vás připraveny zajímavé ukázky naší válečné historie u příležitosti oslav konce druhé světové války. Každý z bunkrů se podařilo této partě nadšenců zrekonstruovat tak, aby zachycovaly jiné historické období.

foto: Klub vojenské historie Chotěbuz

První řopík LO vz. 37 D2 odpovídá stavu z roku 1938, kdy byl pouze nouzově vybaven a vyzbrojen. Druhý objekt LO vz. 37 A-160 Z je zrekonstruován do stavu ze 70. až 80. let 20. století, tedy období poválečné reaktivace. Tyto bunkry se nacházely zejména na jižní a jihozápadní hranici bývalého Československa. Takto upravené měly sloužit v případě 3. světové války. Poslední pevnůstkou je LO vz. 37 A-160 upravena do stavu z roku 1945, kdy německé jednotky při ústupu využily i naše bývalé pohraniční opevnění.

Vstupné na prohlídku je dobrovolné. Jak se k bunkrům dostanete koukněte na webu Klubu vojenské historie Chotěbuz www.kvhchotebuz.cz.

ZPŘÍSTUPNĚNÍ VĚŽE KOSTELA V KARVINÉ FRYŠTÁTĚ

Karvinská farnost společně se svými zvoníky zpřístupní široké veřejnosti věž kostela Povýšení sv. Kříže. Organizátoři slibují nejen cestu za krásným rozhledem na Karvinou a její okolí, ale také procházku po dějinách kostela. Zvoníci pro návštěvníky připravili na jednotlivých patrech výstavy, které prezentují proměny věže v průběhu času a také přibližují práci zvoníků a zvonařů, včetně možnosti shlédnutí zachovalých historických zvonů. V 5. patře věže je možnost shlédnout současně používané zvony a zájemci se mohou pokusit na ně ručně zazvonit.

Vystoupat po točitých kamenných schodech vedoucí na věž kostela, budete moci v rámci komentované prohlídky, které začínají v 11:00 a 15:00 hodin. Vstupné pro dospělého je 30 korun, děti pak platí polovinu.

Kostel najdete vedle Masaryková náměstí na ulici Pivovarská 11/1a v Karviné Fryštátě. V těsné blízkosti se nachází také Zámek Fryštát, který je dominantou Karviné. Prohlídku věže tak můžete spojit i s návštěvou další jedinečné památky svého druhu ve zdejším regionu. Všechny informace o zámku najdete na www.zamek-frystat.cz.

 

REKLAMAPůjčovna nářadí Železářství Bobošík

NAPSAT KOMENTÁŘ

Vložte komentář
Vložte zde vaše jméno